Przełącz w tryb pełnoekranowy desktop icon logo jak-ksiegowac.pl
Menu
   

Roczna koreka VAT naliczonego w księgach rachunkowych

Roczna koreka VAT naliczonego w księgach rachunkowych

| Magdalena Sokołowska

 

W wielu jednostkach gospodarczych występuje sprzedaż opodatkowana oraz sprzedaż zwolniona.

Zgodnie z podstawową zasadą VAT, podatnik ma prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

 

Jeśli dany zakup związany jest wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną podatnik ma prawo do pełnego odliczenia VAT. Jeśli zakup związany jest z wykonywaniem czynności zwolnionych z VAT wówczas podatnik nie może odliczyć VAT w ogóle.

 

Podatnik ponosi także wydatki, których nie sposób przyporządkować jednoznacznie do działalności opodatkowanej lub zwolnionej np. opłaty za telefon w siedzibie jednostki, usługi księgowe, energia elektryczna, usługi ochrony, usługi firm sprzątających. Dlatego art. 90 ustawy o VAT przedstawia jak należy postępować w takich sytuacjach. Artykuł ten przewiduje obliczanie wskaźnika proporcji, który należy stosować do działalności mieszanej.

 

Proporcję na dany rok określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzednim. Po zakończonym roku należy dokonać korekty kwoty podatku odliczonego wstępnie na podstawie zastosowanej proporcji z roku poprzedniego, z uwzględnieniem proporcji rzeczywistej dotyczącej danego roku.

 

W 2015 roku wskaźnik proporcji ustalony był w oparciu o obroty osiągnięte w 2014 roku, dlatego po zakończeniu 2015 roku czyli w roku 2016 należy dokonać korekty odliczonego VAT poprzez zastosowanie struktury obrotu z 2015 roku.

 

Korektę przeprowadza się jednorazowo w przypadku zakupu:

  • towarów i usług,
  • środków trwałych i wnip podlegających amortyzacji o wartości początkowej nie wyższej niż 15000zł,
  • opłaty rocznej z tytułu oddania gruntu w wieczyste użytkowanie.

 

W przypadku zakupu środków trwałych i wnip podlegających amortyzacji o wartości przekraczającej 15000zł korektę VAT przeprowadza się w ciągu 5 kolejnych lat.  Natomiast w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów korekta obejmuje

10 lat.

 

Ujęcie rocznej korekty VAT naliczonego w księgach rachunkowych:

Korekta zwiększająca VAT naliczony:

Wn 221-2Konto 221-2 - Rozliczenie naliczonego VAT (Aktywne) 221-2 VAT naliczony i jego rozliczenie

Ma 760Konto 760 - Pozostałe przychody operacyjne (Przychodowe) 760 Pozostałe przychody operacyjne

Korekta zmniejszająca VAT naliczony:

Wn 761Konto 761 - Pozostałe koszty operacyjne (Kosztowe) 761 Pozostałe koszty operacyjne

Ma 221-2Konto 221-2 - Rozliczenie naliczonego VAT (Aktywne) 221-2 VAT naliczony i jego rozliczenie

 

Takiego samego księgowania dokonuje się w przypadku korekty VAT odliczonego od zakupu środka trwałego wykorzystywanego w działalności mieszanej – korekta nie wpływa w żadnym przypadku na wartość początkową środka trwałego.

 

W którym roku ująć korektę VAT za 2015 rok?

Zgodnie z przepisami ustaw o podatku dochodowym [1] kwota VAT w związku z korektą roczną stanowi w przypadku zwiększenia podatku odliczonego przychód podatkowy, a w sytuacji zmniejszenia podatku odliczonego koszt podatkowy. Dla celów podatkowych przychód lub koszt powstanie w miesiącu, w którym składane są deklaracje zawierające rozliczenie korekty.

Natomiast dla celów bilansowych zgodnie z zasadą memoriału skutki korekty VAT powinno się odnieść do ksiąg rachunkowych roku, którego korekta dotyczy tj. korekta dokonywana w 2016 roku dotycząca roku 2015 powinna zostać ujęta w księgach roku 2015.

Korekta może być ujęta w księgach roku bieżącego tj. w roku 2016 jeśli jednostka uzna, że kwota korekty jest nieistotna oraz przyjęte zasady rachunkowości w danej jednostce pozwalają na zastosowanie takiego uproszczenia.

 



[1] Art. 16 ust.1 pkt 46 lit. c, art. 12 ust.1 pkt 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 23 ust.1 pkt 43 lit. c, art. 14 ust.2 pkt 7f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.





Możesz być także zainteresowany

 Odliczenie VAT a nieodpłatne dostawy towarów Odliczenie VAT a nieodpłatne dostawy towarów

 Duplikat faktury VAT a termin odliczenia VAT? Duplikat faktury VAT a termin odliczenia VAT?

 Moment otrzymania faktury a termin odliczenia VAT Moment otrzymania faktury a termin odliczenia VAT

Kategoria: VAT

Artykuły z kategorii VAT

Pytania i komentarze do tego artykułu (1)

  1. [ 1] werka 19.03.2019, 15:40

    Rozpoczęliśmy remont biurowca w 2018r. i jeszcze trwa. Od kiedy liczy się korektę 10 letnią. Czy powinna być już za 2018r, czy kiedy?

Dodaj komentarz








Czy znalazłeś błąd lub chcesz ocenić mobliną wersję strony? Wyślij email na info@jak-ksiegowac.pl, dziękujemy.
Autor serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wykorzystania przez Użytkownika informacji uzyskanych za pośrednictwem strony jak-ksiegowac.pl, szczególnie za konsekwencje podjętych na ich podstawie decyzji. CC BY-NC-SA 3.0 PL www.jak-ksiegowac.pl 2012 - 2025