|
Ciągłe zdobywanie wiedzy i zwiększanie umiejętności to najlepszy sposób na rozwój kariery oraz zdobycie upragnionego awansu. Na rynku wydawniczym mamy wiele pozycji, które każdy księgowy powinien przeczytać. Wszystko po to, aby lepiej zrozumieć nie tylko jak rozprawiać się z najczęściej spotykanymi problemami, z którymi przychodzi nam się zmagać, lecz również aby zrozumieć finanse na o wiele wyższym poziomie. Dotyczą one między innymi tego, jak zoptymalizować koszty działalności gospodarczej lub osiągnąć zadowalający zwrot z inwestycji.
Opanowanie zasad księgowości wymaga wypracowania umiejętności analitycznych, które nie odbiegają zbytnio od tych, niezbędnych do sukcesu przy grach karcianych na platformach typu Unibet Poker lub różnego rodzaju grach symulacyjnych. Kiedy poznasz już fundamentalne zasady fachu, będziesz w stanie opracować mentalne modele, które pozwolą ci na zidentyfikowanie i rozwiązanie nowych problemów o wiele szybciej. Aby osiągnąć ten poziom wprawy, warto przeanalizować najpopularniejsze książki na temat finansów i rachunkowości lub nawet wziąć udział w zaawansowanym kursie na głównego księgowego, który może potrwać nawet 120 godzin. Na które książki więc warto poświęcić czas?
1) Rachunkowość finansowa od podstaw - Józef Aleszczyk
Znakomity tytuł dla każdego, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z rachunkowością, jak również dla tych, którzy pragną odświeżyć w pamięci jej najważniejsze zasady. Książka zawiera sporo podstaw z zakresu teorii, lecz oferuje również praktyczne przykłady problemów w rachunkowości, razem z rozwiązaniami. Nie jest to coś, co można pochłonąć w ciągu kilku dni, ale podręcznik zdecydowanie warto przeczytać.
2) Rachunkowość finansowa - od teorii do praktyki - Piotr Szczypa
Świetna książka dla tych, którzy opanowali już podstawy rachunkowości i zamierzają znacznie rozwinąć wiedzę w tym zakresie. Każdy rozdział zaczyna się od szybkiego przedstawienia teorii, aby później wprowadzić ją w życie, rozprawiając się z konkretnymi przykładami i zadaniami, do których oczywiście dołączone są rozwiązania.
3) ABC sprawozdań finansowych - Jak je czytać, interpretować i analizować - Waldemar Gos, Stanisław Hońko, Piotr Szczypa
Każdy księgowy powinien opanować sztukę analizy sprawozdań finansowych. “ABC” to świetna książka, która przybliża wiedzę z tego zakresu w łatwy do zrozumienia sposób. Wewnątrz znajdziesz szczegółowe informacje na temat elementów, z których składa się sprawozdanie finansowe, oraz nauczysz się jak je interpretować i analizować w rzetelny sposób.
4) Rachunkowość finansowa. Wprowadzenie. Teoria, przykłady, zadania - Ewa Maruszewska
Ta książka oferuje świetne wprowadzenie do tematyki rachunkowości. Jest ona w miarę krótka (260 stron), więc można ją z łatwością przeczytać w ciągu kilku dni. Wewnątrz znajdziemy interesujące przykłady z zakresu wyceny przedsiębiorstw, usług obcych, jak również zewnętrznych źródeł finansowania na rynkach kapitałowych.
5) Wstęp do rachunkowości przedsiębiorstw - Renata Gmińska, Jacek Jaworski
Tytuł ten jest przeznaczony głównie dla studentów kierunków ekonomicznych, lecz powinien on się znaleźć również w biblioteczce każdego przedsiębiorcy. Najnowsze wydanie pochodzi z 2019 roku, więc wszelkie informacje, jakie znajdziemy wewnątrz są naprawdę aktualne. Sama książka posłuży też jako praktyczny podręcznik dla osób zainteresowanych tematyką rachunkowości, ponieważ wewnątrz znajdziemy również kilkadziesiąt przykładów i zadań do samodzielnego rozwiązania.
Oprócz wspomnianych powyżej tytułów, na rynku wydawniczym znajduje się wiele innych ciekawych pozycji, które pozwolą nam na lepsze zrozumienie finansów i rachunkowości. Warto się rozejrzeć po księgarniach internetowych, takich jak Empik lub Tania Książka, jak również przyjrzeć się stronom wydawnictw uniwersyteckich, bo te oferują praktyczne rady na to jak szybko rozwiązać nawet najtrudniejsze problemy dotyczące rachunkowości. Przed zakupem, zawsze należy zwrócić uwagę na to kiedy książka została wydana, ponieważ, jak wiadomo, świat finansów i rachunkowości zmienia się dość szybko.