Przełącz w tryb pełnoekranowy desktop icon logo jak-ksiegowac.pl

Księgowanie środka trwałego w formie aportu

Księgowanie środka trwałego w formie aportu

| Ewa Kusznierowska

Księgowanie przyjęcia środka trwałego w formie aportu.

Zarówno przepisy prawa cywilnego, jak i prawa handlowego przewidują wniesienie przez wspólników na poczet kapitału zakładowego, do majątku spółki wkładów. W rachunkowości możemy mówić o dwóch rodzajach wkładów:

  • w postaci pieniężnej
  • w postaci niepieniężnej.

Ten drugi rodzaj wkładu (w postaci niepieniężnej) nazywany jest aportem.

Można więc powiedzieć, że aportem rzeczowym jest wniesienie do majątku spółki wkładu niepieniężnego w postaci środków trwałych (mogą to być na przykład budynki, samochody maszyny,), jak również w postaci środków obrotowych, czyli: materiałów, surowców i wyrobów gotowych.

Przepisy kodeksu cywilnego i kodeksu spółek handlowych nie określają ściśle zakresu wkładu niepieniężnego. Z tego powodu  przedmiotem aportu mogą być zarówno środki trwałe, towary, materiały, wyroby gotowe,  prawa majątkowe.

Wkład , który jest wnoszony przez inwestorów do przedsiębiorstwa, bez względu na jego rodzaj: spółka kapitałowa czy osobowa – stanowi  majątek podmiotu. Aportem możemy wnieść wkład zarówno do nowopowstałej jak i funkcjonującej już spółki.

Przyjmując środek trwały w formie aportu sporządzamy umowę, gdzie wpisujemy wartość tego środka zadeklarowaną w umowie. Na podstawie PK księgujemy zwiększenie Kapitału Zakładowego Wartość zadeklarowaną w umowie wpisujemy po Wn na konto pozostałe rozrachunki i po Ma na Kapitał Zakładowy (ponieważ jest to jego zwiększenie- pamietamy, ze kapitały należą do pasywów, które rosną po Ma).

Następnie (na podstawie PT) po Wn wpisujemy w środki trwałe wartość rynkową środków trwałych, a po Ma wpisujemy tę wartość w pozostałe rozrachunki.

W ten sposób rozliczamy pozostałe rozrachunki  wynikające z aportu, ponieważ obie wartości powinny być sobie równe. Jednocześnie rośnie nam wartość środków trwałych, które są aktywami, ponieważ wartość rynkowa przyjętych środków trwałych została zapisana po stronie Wn.





Możesz być także zainteresowany

 Ujęcie rachunkowe darowizny Ujęcie rachunkowe darowizny

 Koszty układu rodzajowego - Amortyzacja Koszty układu rodzajowego - Amortyzacja

Pytania i komentarze


Twój komentarz będzie pierwszy






Ochrona przed spamem. Proszę podać numer czternaście:



Czy znalazłeś błąd lub chcesz ocenić mobliną wersję strony? Wyślij email na , dziękujemy.
Autor serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wykorzystania przez Użytkownika informacji uzyskanych za pośrednictwem strony jak-ksiegowac.pl, szczególnie za konsekwencje podjętych na ich podstawie decyzji. CC BY-NC-SA 3.0 PL www.jak-ksiegowac.pl 2012 - 2024